Facebook Whatsapp

לקביעת פגישת ייעוץ

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  אלימות במשפחה

  לצערינו, אנו עדים למקרים רבים וקשים של אלימות במשפחה. מדי יום שומעים על עוד רצח וכל פעם בדרך אכזרית אפילו יותר ויותר זאת מלבד מקרה התקפיה שאינם מתפרסמים.

  אלימות במשפחה קיימת בכל המגזרים ובכל שכבות האוכלוסייה ולא פשוט לטפל בה, בין השאר, בשל כך כי מקרים רבים אינם מדווחים למשטרה, לרשויות הרווחה וכיו"ב.

  מהי אלימות במשפחה?

  אלימות במשפחה היא התעללות פיזית, נפשית ומינית, של בן משפחה אחד באחר. בחלק ניכר מן המקרים של אלימות בתוך המשפחה, הפוגעים הם גברים, הפוגעים בבנות זוגם. לא פעם, מתחילה האלימות בבת הזוג ולאחר זמן, עוברת גם לילדים. במשפחות רבות, ישנה התעללות בילדים מצד הורה אחד, או מצד שני ההורים יחד.

  קיימים מספר סוגי אלימות:

  א. אלימות פיזית: מדובר בתקיפה פיזית. האלימות הפיזית גורמת לחבלות, ואף יכולה להסתיים ברצח.

  ב. אלימות נפשית: זוהי אינה אלימות פיזית, אלא אלימות הבאה לידי ביטוי במילים קשות, מעליבות, בהשפלה והטלת פחד ואימה על בן המשפחה.

  ג. אלימות מינית:  זוהי אלימות המוצאת ביטוי בכפיית קיום יחסי מין שלא מתוך רצון חופשי ותוך גרימת תחושת כאב והשפלה. אלימות זו יכולה אף להגיע למעשה אונס.

  ד . אלימות כלכלית: זו באה לידי ביטוי בשליטה מוחלטת של בן הזוג במשאבים הכלכליים, היוצרת כמובן תלות מוחלטת של בת הזוג, בו.

  צו הגנה:

  החוק למניעת אלימות במשפחה משנת 1991 מסדיר את אופן קבלת צו הגנה מיידי ודחוף מכל בית משפט במדינה בכל רגע נתון כדי להקדים תרופה למכה ולהרגיע את הרוחות דרך הרחקת הפוגע והפחתת החיכוך שיכול להתפתח למצב בלתי צפוי של פגיעה ונזק בלתי הפיך כגון רצח. ברור שהצו אל ימנע כל רוצח מלבצע את זממו אך בהחלט שיכול למנוע מקרים רבים כאלו.

  מתן צו הגנה הינו פשוט ואינו דורש בדרך כלל ייצוג מעורכי דין אלא מילוי טופס במזכירות בית המשפט הופעה קצרה בפני השופט והצגת טיעוני הקורבן. מקובל כי השופט מעניק צו למשך שבעה ימים על מנת לאפשר לבעל להתייצב ולהציג טיעוניו וככל שהשופט מתרשם כי קיימת סכנה בפועל ירחיק את הבעל עד 3 חודשים ובהמשך לעוד 3 חודשים ולכל היותר במקרים קשים לשנה שלמה.

  הצו ניתן לא רק נגד גברים אלא גם נגד נשים או ילדים.

  שלוש עילות מוכרות בדין למתן הצו האחת : היא אלימות סמוך להגשת הבקשה ובדרך כלל הקורבן יגיע מצוייד במסמך רפואי. השנייה: התנהגות מחשידה המעוררת חשש לנקיטת אלימות כמו שבירת חפצים איומים וכיוצ"ב, שלשית : אלימות רוחנית מתמשכת בעיקר על רקע שימוש בסמים או אלכוהול.

  מטרת החוק למניעת אלימות במשפחה:

  הפסיקה מציינת שתי מטרות לחוק האחת מטרה קרובה והאחת מטרה רחוקה וכפי שקובע כבוד השופט שוחט בתמ"ש 63980/98 פלונים נ' פלוני, דינים משפחה, כרך א, 498: "המטרה הקרובה היא אותה "עזרה ראשונה" שיש ליתן לבן המשפחה המוגן על מנת להגן עליו פיזית מהאלימות שהופעלה כנגדו במשפחה. המטרה הרחוקה היא למנוע הישנותה של האלימות במשפחה ומניעה כידוע אינה לתקופה קצרה אלא לתקופה ארוכה והיא אינה רק ענין לביהמ"ש אלא בראש ובראשונה לגורמים טיפוליים שונים בקהילה ושני אלה (ביהמ"ש והגורמים הטיפוליים) חוברים יחדיו, בהליכה יד ביד, להשגת המטרה החשובה, מיגור האלימות במשפחה אם ניתן, או מציאת דרך נאותה להגנה על בן המשפחה הנפגע לאורך זמן". עוד מוסיף כבוד השופט שוחט בהמשך: "לב ליבו של החוק הינה אותה מטרה רחוקה, מיגור האלימות במשפחה או מניעתה לאורך זמן".

  מדור שליו ובטוח:

  לא פעם צו ההגנה אינו מספיק הואיל והוא זמני ונשאלת השאלה האם ניתן להרחיק את האלים לפרק זמן רב יותר או אפילו לצמיתות ? התשובה נמצאת בדין העברי המחייב את הבעל להבטיח לאשתו מדור שליו ובטוח וכן ניתן להרחיקו במקרים המתאימים אפילו לצמיתות.

  בבש"א 240/98 כב' השופט גייפמן יהושע מבית המשפט לענייני משפחה בת"א קבע בין היתר במסגרת עתירה ליתן צו מניעה האוסר על הבעל להיכנס לדירת המגורים של המשפחה שהיא אף בבעלותו הדברים היפים לענייניו כדלקמן בכל הנוגע למהותה של בקשה זו : "בהיבט המשפטי, הבקשה היא לצו הרחקה להבדיל מצו הגנה. הסעד נתבקש במסגרת תביעה למזונות ומדור שקט, ולא בהליך עפ"י חוק למניעת אלימות במשפחה התשנ"א – 1991 צווי הרחקה הנובעים מדיני המזונות ממשיכים להיות בתוקף, והם יוצאו ע"י בית המשפט כל אימת שזכות המדור של האשה והילדים מופרת כתוצאה מהתנהגות הבעל.

  סעיף 12 לחוק למניעת אלימות במשפחה קובע מפורשות: הוראות חוק זה באות להוסיף על הוראות כל דין ולא לגרוע מהן".

  בע"א 573/81 כסיף נ' כסיף פ"ד לו (2) 294, 299 מציינת השופטת נתניהו:ב"זכותם של האשה והילדים לקבל מן הבעל מדור שקט ושליו וזכות זאת מופרת לא רק על ידי אלימות פיזית מצד הבעל אלא גם על ידי אלימות נפשית, שהיא לעיתים בצורותיה הקיצוניות פוגעת הרבה יותר מהתקיפה הפיזית".

  והוסיף גם השופט אלון בע"א 458/79ניר נ' ניר פ"ד לה (1) 518, 527:ו "יש ואלימות רוחנית קשה היא מאלימות פיזית, הכל לפי נסיבות העניין ולפי מהותה של "הירידה" לחיי הזולת".

  המושג אלימות כולל הן "אלימות פיזית" והן "אלימות רוחנית" אלימות רוחנית משמעותה התעמרות רוחנית, השפלה, ודכוי נפשי. ראה:נ ע"א 680/82 נחום נ' נחום פ"ד לז (4) 667.

  פיצויים:

  מעשה האלימות מקים עילה לתביעה נזיקית מלבד הגשת תלונה במשטרה . בעניין זה רא כתבה נפרד בכותרת " פיצויים".

   

  אין באמור בכתבה זו כדי למצות את כל הסוגיות הנוגעות לנושא זה ואין בה כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני.

  לקביעת פגישת ייעוץ

  השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר   דיני משפחה נוספים

   בקשה ליישוב סכסוך

   סכסוכי משפחה הם רבים ומגוונים הבולטים בהם הם הליכי הגירושין וכל הכרוך בהם , אך גם סכסוכים בין אחים, בין הורים לילדיהם, בין עוד קרובי...

   המשיכו לקרוא >

   עורך דין הסכם ממון

   עורך דין הסכם ממון מיועד לזוגות העומדים להתחתן או לאלו הנשואים המעוניינים לשמור על הביטחון והשקט הנפשי בחייהם המשותפים. זקוקים לעזרה בתחום זה? עורך הדין...

   המשיכו לקרוא >

   לקביעת פגישת ייעוץ

   השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

    קידום אתרים לעורכי דין
    Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support