Facebook Whatsapp

לקביעת פגישת ייעוץ

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  כתובה- מסמך משפטי מחייב

  האם הכתובה היא "הסכם מחייב" ?

   

  עומדים להתחתן ולתת כתובה? סבורים שהסכום בכתובה סמלי בלבד ונועד "לעשות רושם" על הכלה והאורחים? שימו לב: הכתובה מהווה מסמך משפטי מחייב.

  הכתובה נתפסת בעיני רבים  עניין טקסי וסמלי בלבד, שמטרתו להרשים את המוזמנים ואת הכלה, בשעת הקראת הסכום שנכתב בכתובה, אלא ובניגוד לדעה הרווחת, לכתובה בהחלט יש משמעות חוזית והסכמית מחייבת. הכתובה היא מסמך המעיד על התחייבות שהבעל נוטל על עצמו כלפי אשתו, לשלם לה את הסכום הנקוב בכתובה. זאת, בהתאם להכרעת בית הדין הרבני בכל מקרה ומקרה המובא בפניו וללא ויתור מצד האישה או שלילת הכתובה על ידי בית הדין, הרי שהיא בת תוקף ואסור לגברים לזלזל בה ובתוצאותיה.

  אגב כך, החבות בכתובה היא עם פקיעת הנישואין שמא גירושין או שמא פטירה של הבעל – דבר שנשים רבות לא ערות לו. יש להבחין בין מה שנקרא עיקר כתובה לבין תוספת הכתובה שהוא הסכום המשמעותי שסביבו מתנהלים מאבקים משפטיים לא מעטים, ולא דווקא עיקר הכתובה שהוא זעום.

   

  מהי מטרת הכתובה ?

   

  המטרה העיקרית של הכתובה היא שהבעל לא ימהר לגרש את אשתו בגלל עניין פעוט. כמצוות ההלכה: "כדי שלא תהא קלה בעיניו להוציאה" (מסכת כתובות, ל"א, ע"ב). כלומר, מטרת התשלום בכתובה היא לגרום לבעל לחשוב היטב על מעשיו מחדליו והחלטותיו. מטרה נוספת של הכתובה היא להבטיח את פרנסת האלמנה לאחר פטירת בעלה. במצב זה, היא זכאית לקבל את הסכום הנקוב בכתובה במקרים המתאימים מתוך העיזבון של בעלה.

  בנוסף הכתובה נועדה כדי להבטיח את פרנסת האלמנה לאחר פטירת בעלה. במצב זה, היא זכאית לקבל את הסכום הנקוב בכתובה במקרים המתאימים מתוך העיזבון של בעלה.

   

  כיצד מחושב הסכום של הכתובה ? סכום מופרז?

   

  שאלה המתעוררת בבית הדין הרבני ביחס לשערוך הכתובה היא שאלת ההצמדה והריבית, בעיקר בכתובה ישנה, שנערכה בשקלים ישנים. יש מחלוקת פוסקים בהקשר זה, באשר להצמדה למדד.

  כשמדובר בתביעה לחיוב כתובה כנגד הבעל בחייו, אזי הסמכות היא לבית הדין הרבני בלבד, ולשאלת גובה הכתובה יש פנים רבות. בין היתר, שוקל בית הדין האם כתובה נחשבת "אסמכתא"? האם הסכום הנקוב בה מופרז ואינו מחייב, או שמא הסכום שכתוב בה מחייב, ללא כל קשר לגובהו.

   

  ראו בעניין זה 1054415/2 בבית הדין הרבני בחיפה שם הכתובה עמדה על סך 5 מיליון ₪ ולבסוף נפסק סך של 240,000 ₪ בלבד.

   

  עוד שאלה המתעוררת בבית הדין הרבני, ביחס לשערוך הכתובה, היא שאלת ההצמדה והריבית, בעיקר בכתובה ישנה, שנערכה בשקלים ישנים. יש מחלוקת פוסקים בהקשר זה, באשר להצמדה למדד, להבדיל מהריבית האסורה. כך, למשל: רק לאחרונה מיום 5/12/18 ניתן פסק דין של בית הדין הרבני הגדול, בתיק ‏ 993518/6 שחייב בעל בסכום הכתובה המקורי, בצירוף מלוא ההצמדה למדד, שאם לא כן, הסכום שהיה נפסק לטובת האישה היה מגוחך.

  ככל שהתביעה לכתובה היא נגד העיזבון של הבעל , והתביעה מתבררת בבית המשפט לענייני משפחה כתביעה כספית, הרי שעל פי רוב, בית המשפט משערך את הסכום, בצירוף הצמדה וריבית מיום הנישואין ואין לו סמכות לשלול או להפחית את הסכום. אמנם חיוב זה כפוף לכך שחלקה של האישה בעיזבון בעלה המנוח אינו עולה על גובה הכתובה, שאם כן הרי היא נבלעת בתוך חלקה בעיזבונו. בית המשפט בוחן את חלקה של האישה בעיזבון כיורשת, ואם הוא עולה על שווי הכתובה, היא לא תוכל לקבל גם את כתובתה וגם את חלקה בעיזבון, אלא את הגבוה מבין השניים.

   

  האם תשלום הכתובה מקוזז מחלקה של האישה ברכוש המשותף?

   

  בבתי הדין הרבניים הזכויות אינן ניתנות במצטבר, אלא מקוזזות. כלומר: הכתובה לא תשולם לאשה, במקביל לזכאותה לזכויות הסוציאליות של בעלה, אותן היא מקבלת מכוח חוק יחסי ממון. במקרה זה, ככל שנקבע שהאישה זכאית לכתובה, אזי היא תקבל את הסכום הגבוה מבין שני הסכומים, לפי מה שנקרא בבית הדין: "אין כפל תשלומים".

  יחד עם זאת, חשוב לדעת שאין קשר בין זכויות ממון "רגילות", כגון: חלקה של האישה בבית המגורים, לבין הכתובה, כך שהאישה יכולה לזכות גם בחלקה ברכוש המשותף, הרשום על שם שני הצדדים.

  כאמור לעיל, כשהתביעה לכתובה היא נגד העיזבון של הבעל שנפטר, בית המשפט בוחן את חלקה של האישה בעיזבון כיורשת, ואם הוא עולה על שווי הכתובה, היא לא תוכל לקבל גם את כתובתה וגם את חלקה בעיזבון, אלא את הגבוה מבין השניים. על פי רוב, תביעות אלה מוגשות רק לאחר שהבעל שלל את חלקה של האישה בצוואה שערך, ולמעשה לא הותיר לה ברירה, אלא לתבוע כתובתה.

   

  מחפשים עורך דין ענייני משפחה מומלץ בצפון ?

  עורך דין המאם חליחל , עורך דין מומחה בענייני משפחה וגירושין  ,עורך דין מומלץ בדיני משפחה בצפון ידאג לתת לכם מענה מקיף שלא תפספסו זכויות לפי החוק  . המאם חליחל עורך דין ונוטריון מומחה בדיני משפחה וגירושין בצפון לקבלת יעוץ משפטי מקצועי משרד עם ניסיון רב שנים בתחום  .

   

   

   

  לקביעת פגישת ייעוץ

  השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר   מאמרים נוספים

   הטרדה מינית

     החוק למניעת הטרדה מינית חוקק בארץ בשנת 1998, וחולל מהפך. עד לחקיקת החוק, השתרשו בארץ, ובעיקר בצבא או במקומות עבודה בהם הגברים "תפסו פיקוד" ,...

   המשיכו לקרוא >

   לקביעת פגישת ייעוץ

   השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

    קידום אתרים לעורכי דין
    Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support